Technologia

Do budowy domu wykorzystujemy głównie drewno świerkowe, spełniające wszystkie wymagane kryteria cieplne, izolacyjne oraz technologiczne. Bale na budowę, przygotowywane są w tartaku, dzięki czemu wszystkie wcięcia i wyfrezowania są wykonane w najlepszej jakości. Każdy bal jest dopasowywany do poprzednich poprzez ręczną obróbkę. Przed wyjazdem z tartaku, bale zostają poddane impregnacji metodą natryskową przeciwogniową, przeciwgrzybiczną, przeciw promieniom UV oraz przeciw szkodnikom co daje bezpieczeństwo przed czynnikami zewnętrznymi.

Domy mogą być wykonane z różnych rodzajów bala:

 • 1. Bale okrągłe – strugane ręcznie o przekroju od 300 mm do 500 mm;
 • 2. Bale toczone – o przekroju od 160 mm do 300mm;
 • 3. Półbale i płazy – bale łączone są za pomocą obcych piór, wypełnionych materiałem izolacyjnym. Jest to specjalny filc, wełna lub specjalna uszczelka z pianki rozprężnej.

Drewno pełni rolę izolacyjną, dzięki czemu łączy właściwości regulujące wilgotność powietrza i temperaturę. W zimę dłużej utrzymuje ciepło, a latem nie przegrzewa się. Znaczący wpływ na izolacyjność ma szczelność połączeń między balami. Nasza firma specjalizuje się w budowie domów z bali metodą wieńcową ( zwaną również węgłową) w tej metodzie bale układa się poziomo jeden po drugim.

Montaż bali dostosowywany jest do rodzaju bala, który zostanie wybrany do budowy domu:

 • 1. Półbale i płazy łączone są za pomocą obcych piór, wypełnionych materiałem izolacyjnym. Jest to specjalny filc, wełna lub specjalna uszczelka z pianki rozprężnej.
 • 2. Bale okrągłe i toczone łączone za pomocą tzw. mszenia. Według tej metody, w początkowej fazie budowania, pozostawia się szczeliny między balami, którą wypełnia się wiórem świerkowym.

Domy z bali niezależnie od technologii opierają się:

 • na tych samych fundamentach co domy murowane – na płycie fundamentowej lub ścianach fundamentowych, wspartych na ławach.
 • Ścianki działowe mają zazwyczaj konstrukcję szkieletową drewnianą.
 • Dachy wykonuje się tradycyjnie tak jak w budynkach murowanych.
 • Stropy wykonujemy z pełnych bali, mogą być wykończone w dwojaki sposób:
  • 1. Nabita podbitka od góry z widocznymi belkami stropowymi;
  • 2. W pełnej zabudowie.

Po rozmowie z Państwem, jesteśmy również w stanie zamontować różne rodzaje okien i drzwi. Stawiamy dom w zaledwie kilka tygodni, który będzie wywierał zachwyt nie tylko swym wyglądem ale również wysoką jakością wykonania. Cechą charakterystyczną naszej firmy jest elastyczność. Nasza firma buduje domy na podstawie gotowych oraz indywidualnych projektów, uwzględniając równocześnie potrzeby klientów. Domy z bala to doskonały wybór dla miłośników przyrody

WATRA DEVELOPMENT

e-mail: biuro@watradevelopment.com
575 887 900601 381 922

Brzeźnik 74B,
59-700 Bolesławiec,
woj. dolnośląskie
NIP: 6121870743